Nové robotizované stáje v Řetové zaručují komfort


 V Řetové vybudovalo ZD Sloupnice nové automatizované a robotizované stáje.
Zemědělské družstvo Sloupnice před několika dny oficiálně představilo novou robotickou stáj pro dojnice a reprodukční stáj, které byly vybudovány v Řetové. Investiční akce v hodnotě zhruba čtyřiceti milionů korun obnášela výstavbu nové produkční stáje na místě bývalé odchovny mladého dobytka, přestavbu stávajícího kravínu na reprodukční stáj a výstavbu přečerpávací a skladovací jímky. Podobných stájí je v republice asi jen desítka, ta v Řetové se navíc může pochlubit vymoženostmi, které jsou v republice novinkou.
 

Dojení zajišťují čtyři roboty
 
Cesta zvířete po areálu začíná v reprodukční stáji, kde jsou volně ustájeny krávy a jalovice. Zhruba tři týdny před termínem otelení jalovice přechází do porodny, kterou tvoří dva podestlané kotce. Po otelení se cesty krávy a telete rozcházejí: tele putuje do kotce, kde se učí sát mlezivo, dojnice potom do produkční stáje.
 

„Tele se po porodu osuší, zastříká se mu pupek, dá se do kotce, kde zůstává sedm až deset dní, dokud si nezvykne samo pít. Poté se telata dají do skupiny na krmný automat a dostanou obojek s čipem. Díky němu automat tele identifikuje a dávkuje mu množství krmiva,“ vysvětluje zootechnik Jiří Fangl. Telata asi po dvou měsících přecházejí na rostlinnou stravu. Kapacita stáje je přes sedm desítek krav a jalovic a 120 telat, což umožňuje ustájit zde i telata ze Sloupnice.
 

Každá kráva má svobodu výběru
 
Produkční stáj s kapacitou 248 dojnic je rozdělená na čtyři části se čtyřmi roboty, každá je určená pro 62 dojnic. „Kráva má úplnou svobodu výběru, co chce dělat: jestli si chce lehnout, nechat se podojit nebo se chce nechat podrbat kartáči. Na to přišly po deseti minutách, na co je to dobré,“ poznamenal ředitel Jaroslav Vaňous.
 

Do dojicího robotu se krávy naučí asi po dvou týdnech chodit samy, jsou navíc motivovány pamlskem – jádrem – který tam dostávají. „Robot krávu identifikuje podle čipu, zváží ji, změří jí teplotu. Dojí navíc každou čtvrtku vemene zvlášť, takže jsme schopni vyhodnotit mléko z každé čtvrtiny. Zootechnik si ráno vyjede veškeré údaje z počítače a věnuje se těm problematickým kusům, zdravých si nemusí všímat. Má tím pádem víc času na péči o zvířata,“ dodal ředitel. Úplnou novinkou v Česku je typ hrazení, který stejně jako roboty dodala firmy Lely. „Když si má kráva vybrat, údajně si vybere toto hrazení,“ doplnil Vaňous. Zajímavostí objektů jsou i stěny, které nejsou zděné, ale z plachet, jež jsou ovládané čidly podle předem nastavených údajů.
Denní produkce stáje, která je zatím obsazená ze 40 procent, je 2700 až 2800 litrů mléka. To zemědělské družstvo dodává do mlékárny Agricol v Poličce. Jediným problémem může být návratnost investice: ta byla totiž počítána na 9 korun za litr, dnes je však cena jen 7 korun za litr.
 

Vedení družstva umožnilo po kolaudaci prohlídku stáje. Po ní se 110 důchodců sešlo k tradiční předvánoční besedě s představenstvem družstva. K problematice provozu stáje byl uspořádán odborný seminář. Slavnostního otevření stáje se vedle předsedy Oldřicha Vašiny zúčastnil bývalý ministr zemědělství Jan Fencl, starosta Řetové Antonín Jedlička a Bohuslav Sedláček, ředitel Agrostavu Ústí nad Orlicí, který byl generálním dodavatelem stavby.

 

18.12.2008 07:34:06
Angelus
DE EN CZ
TOPlist
free counters
J.Hantl@seznam.cz
© Josef Hantl 2008-2012 (On-line od 1.2.2008)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one